منوی دسته بندی
فروشگاه

صاحب قدیمی سینما عصرجدید در آمریکا درگذشت

هوشنگ کاوه از پیشکسوتان سینمای ایران ۲۰ آبان ماه در سن ۸۷ سالگی در سانفرانسیسکو آمریکا دارفانی را وداع گفت.

پسر هوشنگ کاوه با تایید این خبر به خبرنگار مهر گفت: پدر روز ۲۰ آبان ماه در ایالت کالیفرنیای آمریکا درگذشت و مراسم خاکسپاری نیز در همان شهر انجام شد. اما به دلیل ایام عزاداری و تعطیلی ما این خبر را امروز اعلام کردیم.

وی افزود:‌ به همین مناسبت مراسم یادبود وی روز ۲۷ آبان ماه در مسجد الرضا واقع در خیابان آپادانا از ساعت ۱۷:۴۵ تا ۱۹:۱۵ برگزار می شود.

هوشنگ کاوه متولد ۱۳۰۵ از حدود ۱۶ سالگی وارد کار سینما شد و حرفه‌های مختلفی را به ویژه در زمینه امور فنی سینما تجربه کرد. او سال ۱۳۲۲ نخستین‌بار به ساخت آپارات و انواع دستگاه‌های فنی فیلم و سینما پرداخت و موفق شد با جلب موافقت تعدادی از اشخاص بنام آن روزگار برای سرمایه‌گذاری، شرکتی تجاری تحت عنوان ایران نو فیلم تأسیس کند.

وی از سال ۱۳۴۶ با سرمایه‌گذاری در شرکت سینا فیلم به تهیه‌کنندگی سینما روی آورد و آثاری از جمله “جهان پهلوان” و “شکوه جوانمردی” را تولید کرد. لزوم فیلمبرداری صحنه‌هایی از “شکوه جوانمردی” در ایتالیا او را با فضای تولید فیلم در این کشور آشنا کرد و سبب شد تا ضمن خروج از سینا فیلم با مشارکت یکی از دوستانش در ایتالیا، تهیه فیلمی با نام “مردانه بکش” را به عهده گرفت. “صندلی الکتریکی” عنوان فیلم بعدی بود که در ایتالیا تولید کرد. “داش آکل” آخرین و مشهورترین فیلمی است که مرحوم کاوه تهیه‌کننده آن بود.

در دهه ۱۳۵۰، عمده فعالیت مرحوم هوشنگ کاوه در استودیو راما متمرکز بود که طی چند سال، تعداد زیادی از فیلم‌های خارجی در آن‌جا دوبله شد. او همزمان مدیریت سینماهای شهر فرنگ و شهر قصه را بر عهده داشت و نیز مدیر برنامه‌های گروه سینمایی مولن روژ بود. کاوه همچنین کارمند وزارت فرهنگ بود و از آن‌جا بازنشسته شد. او سال ۱۳۵۵ با خرید سینما تخت جمشید به حرفه سینماداری وارد شد که تا سال‌ها بعد هم ادامه یافت و این شغل بیش از هر عنوان دیگری با نام هوشنگ کاوه عجین شد. پس از پیروزی انقلاب، کاوه به بازسازی اساسی این سینما پرداخت و سال ۱۳۵۸ آن را با ساختمان جدید و نام تازه “عصر جدید” مجدداً افتتاح کرد.

در سال ۱۳۷۳ دوره مدیریت سینما (که از قوانین جدید وزارت ارشاد بود ) را طی کرد و در سال ۱۳۷۴ به عنوان پیشکسوت سینما در اولین دوره خانه سینما انتخاب شد. اولین دوره جشنواره منتقدان ایران نیز از هوشنگ کاوه تقدیر و تندیس ویژه خود را به وی اهدا کرده است. فعالیت‌های مرحوم کاوه تا سال ۱۳۸۸ ادامه داشت ولی وی سال‌های آخر حیات را در آمریکا سکونت گزیده بود.

ایران ترحیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.