منوی دسته بندی
فروشگاه

احسان وخیرات(روزه قضا)

روزه قضاء

فضیلت روزه :
یکی از عبادات مهم اسلامی ، بلکه کلیه ادیان الهی روزه است و در فضیلت و اهمیت و فلسفه آن ، احادیث بسیاری از اهل بیت عصمت و طهارت (سلام الله علیهم ) صادر گردیده است .
حضرت صادق (علیه السلام) فرمود که حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم ) به اصحاب خود فرمودند :
«آیا به شما خبر بدهم از اعمالی که هرگاه به انجام قیام کنید شیطان به اندازه فاصله مشرق از مغرب از شما دور می شود ؟ » اصحاب در پاسخ گفتند : بفرمایید . حضرتش فرمودند : روزه گرفتن شیطان را رو سیاه و ناامید می کند و دادن صدقه در راه خدا ، پشت او را میشکند و دوست داشتن مسلمانان یکدیگر را در راه خدا و کمک کردن به یکدیگر در راه انجام کارهای نیک ، ترفندها و نقشه های او را ریشه کن می سازد و توبه کردن گردنش را قطع می کند و برای هر نعمتی که خداوند به انسان عنایت فرموده است زکاتی هست و زکات بدنها (ی سالم) روزه گرفتن است »
و نیز حضرت صادق (علیه السلام ) فرمودند : « هرکس در روزهائی که هوا گرم است روزه بگیرد و تشنه شود ، خداوند به تعداد زیادی از فرشتگان امر می کند که به او بشارت به پاداش الهی بدهند و هنگامی که او به امید پاداش و ثواب ، این تشنگی را تا وقت افطار تحمّل میکند خداوند اورا مورد لطف و عنایت خویش قرار داده به او می گوید : به خوشبویی وپاکیزگی نایل گردیدی،از آن پس به فرشتگان می فرماید : شما گواه باشید که من گناهان او را بخشیدم . »
حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم )فرمودند : « خواب روزه دار عبادت و نقس کشیدن او ثواب تسبیح دارد.» و نیز حضرتش فرمود : « برای روزه دار دو خشنودی وجود دارد :
۱-خشنودی در موقع افطار .(مسرت احساس عمل به وظیفه اسلامی) ۲-خشنودی در روز قیامت . (موقع گرفتن پاداش خداوندی )»
. قضای نماز و روزه میت به خاطر بدهکاری های اوست یعنی او تکلیفی داشته و نتوانسته ادا کند. حال باید قضای آن را انجام داد تا گرفتاری میت از بین برود یا کمتر شود.
اگر خود میت وصیت کرده باشد که فلان مقدار نماز و روزه برای او انجام بدهند که وضع معلوم است باید وصی او طبق وصیت عمل کند و نماز و روزه او را قضا نمایند.
و اگر وصیت نکرده بر پسر بزرگ تر لازم است که نمازهای پدر را قضا کند یا برای آن اجیر بگیرد. بدیهی است انجام این تکالیف سبب نجات میت از گرفتاری ها می شود. اگر میت بدهی مالی دارد تا وقتی ادا نشود معذب است. همین طور اگر خمس، زکات، حج، نماز، روزه و … به عهده او باشد تا وقتی این تکلیف ادا نشود و برای او قضا نکنند معذب و گرفتار است. وقتی بدهی او را دادند راحت می شود خودش انجام نداده یا نخواسته انجام دهد و خود را گرفتار کرده – ورثه او با انجام این تکالیف او را نجات می دهند – دست او از دنیا و عمل صالح کوتاه شده بازماندگان او می توانند سب رهائی او بشوند، هم چنان که اگر پدر انسان به علتی بازداشت شود فرزندان دنبال کار او را می گیرند. تا رفع حصر کنند و او را نجات بدهند الان هم او زندانی اعمال خود شده. فرزندان او باید کاری کنند تا از دست ملائکه عذاب نجات پیدا کند والا تا ابد گرفتار می ماند.
جهت مطالعه بیشتر ر.ک:
رساله توضیح المسائل، نماز قضا.

ایران ترحیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.