منوی دسته بندی
فروشگاه

سعید نیاز‌ کرمانی درگذشت

سعید نیاز‌ کرمانی، پژوهشگر، شاعر و ناشر، شامگاه سه‌شنبه، ۱۲ شهریور، پس از تحمل مدت زمان طولانی بیماری در بیمارستان در‌گذشت.

سعید نیاز‌ کرمانی متولد ۱۳۱۸ در کرمان، تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در زادگاهش و تحصیلات عالی را در تهران به پایان برد.

نیاز کرمانی سال‌ها سر‌دبیری چند مجله را در تهران به عهده داشت و نخستین کتابی که از او منتشر شد، «برگزیده شاهنامه» بود که‌ با نثری شیوا همراه با شعرهای فردوسی خلاصه‏‌ای از داستان‌های شاهنامه را نخست برای شنوندگان رادیو باز‌گفت و به صورت گفتار از رادیو پخش شد و سپس با تجدیدنظر به صورت کتاب به زیور طبع آراسته شد. این کتاب بعدها در ژاپن ترجمه و منتشر شد‌ و اگر چه از کارهای نخست «نیاز» به شمار می‌آید، اما از موفق‏‌ترین کارهای اوست.

سپس کتاب شعری از او با عنوان «در کوچه‏‌های خلوت شب» با مقدمه محمدابراهیم باستانی‌ پاریزی به سال ۱۳۵۳ به بازار ادب عرضه شد. این کتاب تاکنون سه مرتبه در سال‌های ۱۳۶۹، ۱۳۶۶ و ۱۳۵۳ منتشر شده است‌.

کتاب «سخن اهل دل» در دو جلد (سال ۱۳۶۷) در نقد شعر اوست. تصحیح انتقادی خمسه خواجوی کرمانی براساس کهن‏‌ترین نسخه جهان با مقابله هشت نسخه کهن دیگر کار نیاز است که از سوی دانشگاه کرمان در سال ۱۳۷۰ هم‌زمان با برگزاری بزرگداشت خواجوی کرمانی منتشر شده است.

 

پیکر‌ نیاز‌ کرمانی ساعت ۸:۳۰ صبح پنج‌شنبه، ۱۴ شهریور، از مقابل مجتمع فرهنگی – هنری عصر انتظار کرمان واقع در چهار‌راه طهماسب‌آباد تشییع و در قطعه هنرمندان به خاک سپرده می‌شود.

ایران ترحیم

یک نظر

  • باران گفت:

    اقاب
    ی نیاز کرمانی همسایه ما بود مرد بسیار خوبی بود

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.